NOWE ZASADY
Treść
- Niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne z terenu zabudowy jednorodzinnej - będą odbierane 1 raz w miesiącu
- Popiół bezpośrednio z nieruchomości (z kubłów) będzie odbierany wyłącznie w okresie od października do kwietnia
ZMIANY W ZASADACH PRZYJMOWANIA ODPADÓW W PUNKCIE SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH (PSZOK)
położonym w Suszcu przy ul. Ogrodowej 2 (tel. 728 965 974)
Wprowadzono nowe limity przyjmowanych odpadów komunalnych:
- odpady stanowiące części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów i parków będą zbierane odrębnie od innych bioodpadów stanowiących odpady komunalne w ilości do 30 kg miesięcznie na jedną osobę zamieszkałą na nieruchomości, na której zostały wytworzone
- zużyte opony, z ograniczeniem do dwóch opon rocznie na jedną osobę zamieszkałą w mieszkaniu /domu
- odpady budowlane i rozbiórkowe z ograniczeniem do 50 kg rocznie na jedną osobę w mieszkaniu /domu na nieruchomości zamieszkałej, na której zostały wytworzone
- popiół będzie przyjmowany w miesiącach od maja do września
Pozostałe odpady komunalne są przyjmowane w PSZOK na dotychczasowych zasadach.
Przypomina się wszystkim zainteresowanym mieszkańcom, iż w związku z koniecznością szczegółowego nadzorowania masy i rodzaju odpadów komunalnych dostarczanych do PSZOK-u, wprowadzony został obowiązek:
- wypełnienia OŚWIADCZENIA o pochodzeniu odpadów komunalnych dostarczonych do PSZOK (w przypadku dostarczania odpadów przez właściciela nieruchomości)
- posiadania UPOWAŻNIENIA udzielonego przez właściciela nieruchomości zamieszkałej, z której pochodzą odpady (w przypadku dostarczania odpadów przez osobę inną niż właściciel nieruchomości).
W przypadku braku złożenia w/w oświadczenia lub upoważnienia, pracownik obsługujący PSZOK odmówi przyjęcia odpadów.
Regulamin korzystania z PSZOK-u oraz druk oświadczenia lub upoważnienia są dostępne w PSZOK-u oraz na stronie internetowej www.suszec.pl w zakładce: PUNKT SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH
PSZOK nie przyjmuje odpadów wytworzonych na nieruchomościach niezamieszkałych oraz wytworzonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i rolniczej.
NOWE ZASADY GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI W GMINIE SUSZEC
Od 1 lipca 2013 r. obligatoryjnym obowiązkiem każdej gminy, wynikającym z nowelizacji ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 391) jest zorganizowanie odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych. Pozostałe nieruchomości muszą realizować ten obowiązek w ramach umów indywidualnych zawartych z firmami posiadającymi odpowiednie zezwolenie na odbiór odpadów komunalnych na terenie Gminy Suszec, których wykaz jest dostępny na stronie internetowej www.suszec.pl w zakładce „Gospodarka odpadami komunalnymi”.
W pierwszym kwartale bieżącego roku zostanie ogłoszony przetarg na wybór firmy, która będzie odbierać odpady komunalne od wszystkich mieszkańców. Właściciel nieruchomości zamieszkałej otrzyma do wypełnienia deklarację, w której wyliczy wysokość miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wg stawek określonych w uchwale podjętej przez Radę Gminy Suszec. Opłata będzie naliczona od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość i będzie zależeć od tego czy właściciel nieruchomości będzie segregował odpady komunalne. Uchwalono opłatę niższą - 8 zł od osoby na miesiąc dla deklarujących segregację odpadów komunalnych oraz opłatę wyższą -15 zł od osoby na miesiąc dla mieszkańców, którzy nie zadeklarują chęci segregowania odpadów. Druk deklaracji dostępny jest w Urzędzie Gminy Suszec i na stronie internetowej gminy www.suszec.pl w zakładce „Gospodarka odpadami komunalnymi” oraz zostanie dostarczony przez sołtysów. Właściciel nieruchomości zadeklaruje jednocześnie czy odpady komunalne będzie zbierał selektywnie. Pierwszą deklarację należy złożyć w Urzędzie Gminy w Suszcu do 31 marca 2013 roku, do której obowiązkowo należy dołączyć kopię umowy z dotychczasową firmą odbierającą odpady. Niezłożenie deklaracji w terminie, albo uzasadnione wątpliwości, co do danych w niej zawartych, spowodują wydanie przez Wójta Gminy decyzji określającej wysokość opłaty. Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnoszone będą kwartalnie do ostatniego dnia ostatniego miesiąca kwartału, tj. do 31 marca, 30 czerwca, 30 września i 31 grudnia - na rachunek bankowy Gminy Suszec nr 15 8456 1019 2001 0000 0446 0002, podając w tytule „opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi” oraz adres nieruchomości, na której powstają odpady komunalne.
Z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jednoznacznie wynika, że za uiszczoną opłatę Gmina Suszec ma obowiązek pokryć koszty działania całego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, w tym zapewni odbiór odpadów komunalnych zmieszanych oraz odpadów zbieranych w sposób selektywny bezpośrednio z terenu nieruchomości.
Jednocześnie przypominamy właścicielom nieruchomości zamieszkałych o konieczności wypowiedzenia dotychczasowych umów na odbieranie odpadów komunalnych |
I. ODPADY KOMUNALNE ZMIESZANE NALEŻY ZBIERAĆ W POJEMNIKACH, A SEGREGOWANE W WORKACH:
1) papier - worek niebieski,
2) tworzywa sztuczne - worek żółty,
3) opakowania wielomateriałowe - worek biały,
4) szkło - worek zielony,
5) metal - worek czarny.
II. CZĘSTOTLIWOŚĆ ZBIERANIA ODPADÓW:
- jeden raz w miesiącu dla budynków jednorodzinnych i budynków mieszkalnych wielorodzinnych,
- dwa razy w tygodniu dla budynków wielorodzinnych, położonych w Suszcu przy ul. Piaskowej.
III. ILOŚĆ ODBIERANYCH ODPADÓW:
1. Z budynków mieszkalnych jednorodzinnych i budynków mieszkalnych wielorodzinnych:
1) Na nieruchomości zamieszkałej przez 1-2 osoby:
a) 120 l odpadów komunalnych zmieszanych odbieranych z pojemnika,
b) 80 l każdego rodzaju odpadów komunalnych zbieranych w sposób selektywny, odbieranych w workach.
2) Na nieruchomości zamieszkałej przez 3-4 osoby:
a) 240 l odpadów komunalnych zmieszanych odbieranych z pojemnika lub pojemników,
b) 160 l na każdy rodzaj odpadów komunalnych zbieranych w sposób selektywny, odbieranych w workach.
3) Na nieruchomości zamieszkałej powyżej 4 osób:
a) 240 l odpadów zmieszanych oraz dodatkowo 120 l odpadów komunalnych zmieszanych na każde kolejne 2 osoby, odbieranych z pojemnika lub pojemników,
b) 160 l na każdy rodzaj odpadów zbieranych w sposób selektywny oraz dodatkowo 80 l każdego rodzaju odpadów komunalnych zbieranych w sposób selektywny na każde kolejne 2 osoby, odbieranych w workach.
2. Z budynków mieszkalnych wielorodzinnych, położonych w Suszcu przy ul. Piaskowej:
a) Iloczyn liczby osób zamieszkałych na nieruchomości oraz ilości 7,5 l odpadów komunalnych zmieszanych odbieranych z pojemników lub kontenerów;
b) Iloczyn liczby osób zamieszkałych na nieruchomości oraz ilości 5 l odpadów komunalnych zbieranych w sposób selektywny odbieranych w workach lub z pojemników przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów.
IV. ODPADY WIELKOGABARYTOWE
Meble i inne odpady wielkogabarytowe odbierane będą jak dotychczas jeden raz w roku z terenu nieruchomości.
V. PRZETERMINOWANE LEKI
Przeterminowane leki będzie można oddawać jak dotychczas w Aptece Św. Stanisława w Suszcu.
VI. PUNKT SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW KOMUNALNYCH
Od 1 lipca 2013 roku na terenie gminy będzie uruchomiony punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, do którego mieszkańcy będą mogli samodzielnie dostarczyć wyżej wymienione odpady zbierane selektywnie oraz:
1) chemikalia
2) zużyte baterie i akumulatory,
3) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
4) zużyte opony,
5) meble i inne odpady wielkogabarytowe w ilości nie większej niż 50 kg rocznie na jedną osobę,
6) odpady budowlane i rozbiórkowe w ilości 60 litrów rocznie na jedną osobę,
7) odpady ulegające biodegradacji (np. trawa, liście).
Informacje dotyczące lokalizacji placu selektywnej zbiórki odpadów i godzin otwarcia będą zamieszczone na w/w stronie internetowej gminy oraz w lokalnej gazecie.