Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Gminne Koło Suszec

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Gminne Koło Suszec

 

ADRES SIEDZIBY:

43-267 Suszec, ul. Ogrodowa 22

e-mail: emeryci@poczta.onet.pl

 

KONTAKT TELEFONICZNY:

Józef Kołodziejczyk - przewodniczący Zarządu Koła Suszec

tel. 032 212 42 63

 

IMIĘ I NAZWISKO PRZEDSTAWICIELI WŁADZ ORGANIZACJI

Zarząd Koła w składzie:

 Józef Kołodziejczyk – przewodniczący

 Jan Kojzar – vice przewodniczący

 Lija Paszek – sekretarz

 Lidia Urbanek – skarbnik

Członkowie:

Arkadiusz Boryś, Joanna Dębska, Róża Gaszczyk, Irena Plinta.

 

Vice Przewodnicząca Zarządu Rejonowego w Pszczynie: Jan Kojzar

 

Członek Komisji Socjalno-Bytowej w Zarządzie Rejonu Pszczyna - Józef Kołodziejczyk

 

Honorowy Przewodniczący: Alfred Kotas

od 1993-2006- przewodniczący Koła PZERiI w Suszcu, obecnie: członek Zarządu Okręgowego w Katowicach i przewodniczący Komisji Kultury przy Zarządzie Okręgowym w Katowicach.

 

 

Plan Pracy

Koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Suszcu na 2019 r.

 

Dział I.                                                     Plan  Dyżurów

 

Styczeń

  9,    23

Lipiec

  3,   21 Festyn lipcowy

Luty

  6,    20

Sierpień

  7,   21

Marzec

18,    20, ( spotkanie inform.   27)

Wrzesień

  4,   18

Kwiecień

 10,   24

Październik

  9,   23

Maj

   8,   22

Listopad

  6,   20

Czerwiec

   5,   26

Grudzień

 11,  18 spotkanie opłatkowe

 

Dyżury od stycznia do czerwca :  godz.  9:00 – 11:30

                 od lipca  do grudnia :              9:00 – 11:00

Dyżury będą odbywać się tradycyjnie z tyłu budynku GOK.

 

Dział II.                 Wspólne spotkania i zebrania ogólne koła.

 

20 marca – Wiosenne spotkanie informacyjne połączone z Dniem Kobiet.

Początek godz. 11:00. Msza Św.  w kościele w Suszcu, następnie przejazd do sali  GOK-u  na część artystyczną i poczęstunek. Dowóz z Mizerowa godz. 10:00, z Rudziczki godz. 10:30. Koszt sfinansowany z odpisu składek członkowskich.

 24 lipca – Tradycyjny Emerycki Festyn Lipcowy na Gwarusiu,

Rozpoczęcie godz. 15:00, przewidziane: wspólna zabawa, pieczenie kiełbasy, śpiew i konkurs z nagrodami.

Dowóz z Mizerowa o godz. 14:00 , z Rudziczki o godz. 14:30. W razie bardzo złej pogody , spotkanie odbędzie się  w sali GOK-u w Suszcu.

18 grudnia – Zebranie Sprawozdawczo – Opłatkowe- tradycyjny opłatek  świąteczny.

Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 11: 00 w kościele w Suszcu. Następnie przejazd autokarem do sali GOK-u na dalszą część spotkania, w planie : sprawozdanie z działalności Zarządu Koła, poczęstunek, podzielenie się opłatkiem. Przywóz i odwóz z Mizerowa i Rudziczki jak na spotkanie wiosenne. Koszt pokryty z odpisu składek członkowskich i dobrowolnej składki ( 10 zł).

 

Dział III.                           Wczasy krajowe i zagraniczne.

 

03 -15 czerwca  wczasy emeryckie w Łebie DW  STRATOS 

Wyjazd w dniu 03 czerwca ( poniedziałek) godzina zostanie podana później na dyżurach , z Placu Odnowy w Suszcu. Ośrodek położony jest niedaleko centrum miasta, około 400m od plaży. Posiada 2-3 osobowe pokoje z  łazienkami – nie wszystkie pokoje  posiadają balkony. Wyposażenie pokoi : TV, lodówka, czajnik, szklanki,  łyżeczki,  koc plażowy, leżak, dostęp do Wi-Fi. Ośrodek posiada suchą saunę, basen kryty z podgrzewaną  wodą i  licznymi atrakcjami , stylową restaurację serwującą smaczne domowe posiłki.

Koszt wczasów : 1 460,- zł/ os . W cenie : przejazd autokarem, 12 noclegów, wyżywienie 3 x dziennie, suchy prowiant na drogę powrotną, wieczorek taneczny, grill z pieczeniem kiełbasek, korzystanie z basenu rekreacyjnego i suchej sauny, podatek  Vat. Powrót  15 czerwca w godz. popołudniowych.

 

07 -17 września – wczasy wypoczynkowe we Włoszech w BELLARIA  IGEA  MARINA k. Rimini.

Wyjazd 07 września ( sobota) godzina zostanie podana później na dyżurach. Zakwaterowanie w hotelu CONCORDE 3, Bellaria Igea Marina – położona 2 km od Rimini. Hotel posiada recepcję, bar, windę, klimatyzowaną salę restauracyjną i telewizyjną, taras zewnętrzny, Wi -Fi .  Pokoje 2 i 3 osobowe z łazienką wyposażoną w kabinę lub wannę, balkonem, TV, telefonem, sejfem i suszarką do włosów oraz klimatyzacją.

Wyżywienie 3 posiłki dziennie, śniadanie w formie bufetu, obiady i kolacje serwowane. Napoje do kolacji wliczone w cenę w ilości  ¼ l wina i ½ l wody/ na osobę.

Cena: 1 870,- zł /os.  W cenie: przejazd autokarem, 8 noclegów, wyżywienie 3 x dziennie, ubezpieczenie, ubezpieczenie od chorób przewlekłych,  opieka pilota BP Polan na całej trasie, podatek Vat, marża i obowiązkowa opłata turystyczna, Fundusz Gwarancyjny. Powrót 17 września w godz. nocnych.

 

Dział IV.                            Wycieczki krajowe i pielgrzymki.

 

10 kwietnia – tradycyjna pielgrzymka do Częstochowy i Górki Przeprośnej ( Sanktuarium Ojca Pio)

Wyjazd 10 kwietnia o godz. 6:00 rano z Placu Odnowy w Suszcu. Koszt: 50 zł/os. bez wyżywienia

Powrót w godzinach wieczornych.

14 kwietnia – Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej -  Wiśnicz.

Wyjazd o godz. 7:00 rano z Placu Odnowy w Suszcu.  Przejazd do Lipnicy Murowanej – wsi w woj. małopolskim, znajdującej się na szlaku Małopolskiej Architektury drewnianej. Po przyjeździe przejście na rynek i czas wolny na oglądanie „ Stawiania Palm”, straganów z rękodziełami , udział w warsztatach robienia palm, możliwość uczestniczenia w poświęceniu palm i Mszy św. i zwiedzanie 4 kościołów. Czas wolny na obiad , po obiedzie przejazd do Wiśnicza Nowego, zwiedzanie zamku  Lubomirskich, następnie przejazd do Koryznówki – zwiedzanie muzeum po Janie Matejce.

Cena 155 zł/ os, przy grupie 35-41 osób, od 42- 49 osób cena maleje do 140 zl/ os. bez wyżywienia.

W cenie: przejazd autokarem,  bilety wstępu na zamek i do muzeum, pilot przewodnik na całą trasę, przewodnik w kościele Św. Leonarda, ubezpieczenie NNW,  podatek Vat marza.

Powrót  ok. godz. 19:00.

17 -20 maja . Wyjazd na wody termalne- Termy Chochołów – 4 dni

Wyjazd 17 maja o godz.8:00 z Placu Odnowy w Suszcu. Na trasie zwiedzanie Myślenic- Sanktuarium Matki Boskiej Myślenickiej, spacer po centrum miasta. Zakwaterowanie w Poroninie w willi „Bystry Potok”. Obiadokolacja o godz. 18:00, nocleg.

2 dzień -  śniadanie, przejazd do Zębu, spacer do Kościoła św. Anny  i częściowe przejście „ Szlaku Papieskiego”. Następnie przejazd do Szaflar, relaks w Termach „Gorący Potok”. Wieczorem obiadokolacja i nocleg.

3 dzień – wyjazd do Ludźmierza do Sanktuarium Królowej Podhala. Udział we Mszy św. o godz.12:00. Przejazd do Zakopanego- centrum miasta, Krupówki, bazar pod Gubałówką. Wieczorem powrót do Poronina, obiadokolacja i nocleg.

4 dzień wykwaterowanie i przejazd do Chochołowa. Na trasie wizyta w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Pobyt w Termach Chochołowskich, obiad w karczmie „ U Śliwy”. Powrót  do Suszca w godzinach wieczornych.

Koszt:  410,- zł /os przy udziale 30-36 osób. Cena obejmuje: przejazd autokarem, 3 noclegi w pensjonacie Bystry Potok” w Poroninie, pokoje 2,3 i 4 osobowe z łazienkami, 3 śniadania, 3 obiadokolacje, obiad w 4 dniu wycieczki, pilot z BP Polan na całą wycieczkę, ubezpieczenie z NNW.

Dodatkowo płatne bilety wstępu na baseny termalne : SZAFLARY – 2,5 godz. 35 zł,  bez limitu 49 zł,  baseny CHOCHOŁÓW- 3 godz. 49 zł

18 czerwca – Zwiedzanie komnat Zamku Pszczyńskiego i Zagrody Żubrów w Parku Pszczyńskim.

Wyjazd o godz. 8:00 z Placu Odnowy w Suszcu. Koszt około 50,- zł/os w tym ceny biletów : zamek wnętrza 9,- zł/os., zbrojownia 3,50 zł/os, karnety na wystawy – gabinet miniatur, znani i nieznani, galeria portretów- 7 zł /os., , przewodnik 10,-zł/grupa, zagroda żubrów- 10,- zł/os.

13 lipca -  Tradycyjna pielgrzymka na Dzień Chorego  do Turzy Śl.  i Pszowa.

Wyjazd 13 lipca ( sobota) o godz.7:30 z Placu Odnowy w Suszcu. Koszt 40,- zł/os. Bez wyżywienia.

Po Mszy św. ok. godz. 13:15 poczęstunek w stołówce przy Sanktuarium. Następnie przejazd do Sanktuarium w Pszowie  , o godz. 15 :00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i powrót do Suszca.

20 sierpnia – Wycieczka krajoznawcza do Pacanowa – Centrum bajki im. Koziołka Matołka.

Wyjazd 20 sierpnia ( wtorek) o godz. 7:00 z Placu Odnowy w Suszcu. Po przyjeździe , zwiedzanie atrakcji kompleksu bajkowego dla dzieci i dorosłych. Obiad w centrum Pacanowa.

Cena  205,- zł/os, w cenie przejazd autokarem, bilety wstępów do „Bajkowego Świata” i „ Małego Teatru, pilot BP Polan na całą trasę, dwudaniowy obiad z napojem, ubezpieczenie grupowe NNW oraz podatek VAT marża.  Powrót ok. 20:00.

01-03 października  - 3 dniowa wycieczko- pielgrzymka do Sanktuariów okolic Łodzi.- na zakończenie sezonu turystycznego.

Wyjazd w dniu 01 października o godz. 6:00 rano z Placu Odnowy w Suszcu. Przejazd do Będkowa – zwiedzanie Sanktuarium M B Będkowskiej, Następnie przejazd do : Tomaszowa Mazowieckiego – Skansen Rzeki Pilicy, do Pabianic- Sanktuarium Św. Maksymiliana Kolbego, do  Łodzi- Sanktuarium Św. Antoniego Padewskiego. Wieczorem zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

2 dzień – zwiedzanie Łodzi – Archikatedra św. Stanisława Kostki, Muzeum miejskie i Centrum Manufaktura, spacer ul. Piotrowską, Plac Wolności, Księży Młyn, Muzeum Kinematografii,

3 dzień – odjazd do Piotrkowa Trybunalskiego- Sanktuarium MB Trybunalskiej, cerkiew Wszystkich Świętych, Kościół św. Jakuba, Pałac Bykowskich, średniowieczne Stare Miasto, Wielka Synagoga, Zamek Zygmunta Starego. Odjazd do Suszca, powrót ok. 20:00.

Cena 520,- zł przy grupie min. 30 osób. Cena obejmuje : przejazd autokarem, 2 noclegi, 2 śniadania w hotelu w Łodzi ( pokoje 2,3 osobowe z łazienką), 2 obiadokolacje, pilot z BP Polan, lokalny przewodnik w Łodzi ubezpieczenie NNW.  Dodatkowo płatne  bilety wstępu do obiektów ujętych w programie – ok. 40 zł/os.    

=======================================================================

Zapisy na dyżurach w terminach podanych w planie. Obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń, miejsce na liście jest miejscem w autobusie i prosimy tego przestrzegać. Koszty imprez wyliczone zostały przy pełnej obsadzie autokaru tj. 48 osób.  Zapisujący się jest zobowiązany wpłacić kwotę zaliczki w wys. 20% kosztów natomiast pozostałość na miesiąc przed wyjazdem.  Przy jednodniowych wycieczkach całość. Zarząd Koła zobowiązuje każdego zapisanego do śledzenia wybranej przez siebie imprezy a w przypadku rezygnacji musi podać osobę zastępczą lub zgłosić rezygnację przy wycieczkach na 2 tygodnie przed, a wczasy i wycieczki zagraniczne na 30 dni przed wyjazdem. Pierwszeństwo przy zapisach mają członkowie naszego Koła , przy zapisach  należy podawać numery telefonów, a przy wyjazdach zagranicznych dodatkowo numer PESEL. Na wyjazdy należy zabierać ze sobą legitymacje członkowskie i dowody osobiste.

 Uwaga: wszystkie wyjazdy autokarowe odbywać się będą z Placu Odnowy Wsi –  parkingu koło Szkoły Podstawowej w Suszcu. 

 

ZAKRES DZIAŁALNOŚCI:

Reprezentowanie interesów emerytów, rencistów i inwalidów wobec organów władz ustawodawczych, wykonawczych i lokalnych oraz ośrodków opiniotwórczych. PZERiI jest niezależną, samodzielną w pełni suwerenną organizacją, działającą społecznie i nie jest włączona w struktury jakiejkolwiek innej organizacji społecznej bądź zawodowej, lokalnej lub ogólnokrajowej. Zrzesza emerytów dla poprawy ich warunków socjalno-bytowych, uczestniczy w życiu społecznym przez współdziałanie z organami władzy i administracji. Organizuje życie kulturalne swych członków, działa na rzecz integracji i organizacji wolnego czasu. Suszeckie koło zrzesza członków z Suszca, Kryr, Mizerowa i Rudziczki. Członkiem koła może być osoba mająca prawo do pobierania emerytury lub renty albo uznana przez właściwy organ za inwalidę.

Liczba członków Koła na przestrzeni lat wg stanu na koniec roku zmieniała się następująco:

2006 r. - 372 osoby, 2007 r. - 361 osób, 2008 r. - 376 osób,2009 r. - 366 osób, 2010 r. - 351 osób, 2011 r. - 346 osób,2012 r. - 321 osób, 2013 r. - 308 osób, 2014 r. – 314 osób, 2015 r. - 299 osób.

 

DOŚWIADCZENIA I OSIĄGNIĘCIA:

Koło działa od marca 1986r., zawsze ma wielkie wsparcie ze strony władz gminnych, dyr. GOK-u, Rad Sołeckich i Banku Spółdzielczego, przez co należy do jednego z kół lepiej pracujących. Każdego roku organizuje kilkanaście imprez w formie wycieczek, pielgrzymek, wczasów krajowych i zagranicznych, biesiad, festynów i spotkań opłatkowych. Od września 1995r. działa prawie 30 osobowy chór „Pogodna Jesień” mający już wiele wielkich osiągnięć: udziały w Ogólnopolskich Przeglądach Zespołów Artystycznych w Międzyzdrojach, w Przeglądach Zespołów Emeryckich woj. śląskiego, na wojewódzkich, gminnych i sołeckich dożynkach, w Domach Opieki Społecznej w Słowacji i kraju oraz w zaprzyjaźnionym Ogrodzieńcu.

Chór odznaczono „Złotą Odznaką Honorową PZERiI”, „Złotą Odznaką Zasłużonego dla Województwa Śląskiego„ oraz nagrodą Wójta Gminy za promocję Gminy Suszec. W 2010 roku chór uroczyście obchodził 15-lecie istnienia, co zostało upamiętnione specjalnie wydanym medalem. Z tej okazji wydana została również nowa płyta CD z 23 pieśniami chóru pt. „Przoć i błoznować” pod kierownictwem p. Barbary Garus.

W ciągu 15 lat chórem kierowali; w latach 1995 - 2002 p. Marian Cieśla, od 2002 – 2009 r. p. Aniela Kudrzik, 2009- 2010 p. Barbara Garus, obecnie od września 2010 – p. Halina Gryszko.

Od 1 października 2008 r. chór „Pogodna Jesień” administracyjnie działa w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu.

 

Chór „Pogodna Jesień” Grand Prix na VIII Turnieju Zespołów Ludowych im. Mariana Cieśli w 2011 r.

 

Od 2002r. działał zespół „Harmonia” mający podobne osiągnięcia, co „Pogodna Jesień”. Po odejściu „Harmonii” pod zarząd GOK-u powołany został kolejny zespół wokalno-muzyczny „Suszczanie”. Nagrane zostały 2 kasety z piosenkami i 1 kaseta z kolędami. Wydane i nagrane kasety są przeznaczone dla członków koła celem utrwalania piosenek naszego pokolenia. W 2002r. wydany został folder okolicznościowy prezentujący dorobek suszeckiego koła i wspominający początki działalności. Wydane zostały 3 zbiory piosenek ludowych jako śpiewniki, z których można wyśpiewać stare i nowe piosenki biesiadne. Suszeckie koło ma swojego przedstawiciela w Zarządzie Okręgowym w Katowicach i w Zarządzie Rejonowym w Pszczynie. W 2004r. koło miało swojego Delegata na IX Krajowym Zjeździe. W marcu 2006 roku koło obchodziło uroczyście 20-lecie swojej działalności , a 20 maja koło miało zaszczyt być gospodarzem Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Artystycznych Seniorów, który odbył się na Ośrodku „Gwaruś” w Suszcu , uczestniczyło w nim 21 zespołów z woj. śląskiego. Tak duża impreza mogła odbyć się dzięki wsparciu Urzędu Gminy, Gok-u, Rad Sołeckich i sponsorów, których lista jest długa. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia wspaniałego albumu wydanego z tej okazji. 

Koło uroczyście świętowało swoje 25-lecie istnienia w dniu 02.03.2011 r.

http://www.youtube.com/v/_7ycHvdM0XA?hl=pl&fs=1

W dniu 09.03.2016 r. odbyła się uroczystość obchodów 30-lecia działalności Koła PZERiI w Suszcu połączone z Zebraniem Sprawozdawczo-Wyborczym, zakończonym udzieleniem absolutorium Zarządowi VI kadencji i wyborem Zarządu Koła na następne 5 lat.

Wybrano Zarząd Koła w niezmienionym składzie, jak podano wyżej.

Z okazji 30-lecia za swoją działalność na rzecz społeczności lokalnej skupionej w PZERiI-

Koło Suszec,  zostali uhonorowani:

Józef  Kołodziejczyk – Dużą Złotą Odznaką Polskiego Związku Emerytów , Rencistów i Inwalidów – w dowód uznania za ogromny społeczny wkład pracy w dwóch kadencjach jako Przewodniczący Koła.

Jan Kojzar, Róża Gaszczyk, Irena Plinta, Stanisław Kałuża- Małą Odznaką PZERiI – w dowód uznania za długoletni społeczny wkład pracy w Zarządzie Koła Suszec.

Alfred Kotas, Irena Muras , Edmund Mrówczyński- Dyplom Uznania za działalność społeczną i okazywaną pomoc dla Związku - nadany przez Zarząd Oddziału Okręgowego w Katowicach.

 Wszystkie zdarzenia z życia Koła, wycieczki i różne imprezy zostały upamiętnione w Kronice Koła, którą od lat w sposób szczególnie piękny prowadzi Honorowy Przewodniczący Koła p. Alfred Kotas, za co wyrażamy mu wdzięczność i podziękowanie. Kronika jest do wglądu w siedzibie Zarządu Koła.

Zaczęło się wszystko w dniu 09 marca 1986 r. Dzięki takim zapaleńcom - społecznikom jak

ś.p.: Maria Kristof, Józef Krzysteczko, Alojzy Glichowski, Józef Godziek, Szczepan Czech, Agnieszka Płonka, Klara Paszek, Feliks Pojda, Józef Gąsior-  koło rozpoczęło swoją pracę i wzrastało w liczbę członków.

Następne Zarządy pod przewodnictwem p. Alfreda Kotasa ( 1993 -2006) i obecnie trzecią kadencję p. Józefa Kołodziejczyka (od 2007 do nadal),  rozwinęły organizację i zakres działalności Koła.

Obecnie Koło liczy 299 członków, niestety nie ma już osób cieszących się 30-letnim stażem.

Warto przytoczyć kilka faktów z 30-letniej działalności Koła :

- pierwszą wycieczkę zagraniczną Koło zorganizowało w 1995 r. do Bibione we Włoszech, obecnie     łącznie emeryci odwiedzili prawie wszystkie rejony kraju oraz 14 krajów europejskich : kilkakrotnie Włochy i Ukrainę, Czechy i Słowację, następnie Niemcy, Austrię,  Danię, Litwę, Łotwę, Estonię, Francję,Węgry, Chorwację, Rumunię,

- zorganizowano łącznie ok. 380 różnych imprez,spotkań,  wycieczek, pielgrzymek, festynów, biesiad emeryckich, wczasów , w których uczestniczyło łącznie ok. 23 000 członków,

- w ostatniej 5-letniej kadencji zorganizowano 69 różnych imprez, w których brało udział 7 721 osób ,

- w ostatnich latach liczby uczestników świadczą o wzrastającej aktywności naszych członków.

 

 

Wycieczka do Budapesztu w dniach 11-19 maja 2007 r.

 

Wycieczka do Paryża w dniach 26.05 - 31.05.2008 r. - Wersal

 

Zarząd Koła i chór „Pogodna Jesień” we Lwowie – Sichowie w dniach 29.08.-31.08.2008 r. na zaproszenie Ks. Jacka Kocura - na fundamentach budowanego kościoła.

 

Pielgrzymko - wycieczka do Rzymu, Watykanu, Monte Casino, S. Giovani Rotondo i Wenecji w dniach 19-26 kwietnia 2010 r.

 

Wycieczka do Drezna i Karkonoszy w dniach 28-29 lipca 2011 r.

 

Wczasy turystyczno-wypoczynkowe w Chorwacji 16-25 września 2011 r. - pobyt w Gradac, zwiedzanie: Dubrownika, Plitwickiego Parku Narodowego, Parku Narodowego rzeki Krka, Sibenik, w Bośni i Hercegowinie: Medjugorie i Mostaru.

Na zdjęciu: Kościół w Gradac z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej z Polski.

 

Wycieczka do Lwowa w dniach 27-30.09.2012 r. - grupa Koła Emerytów w Suszcu odwiedziła parafię ks. Jacka Kocura we Lwowie-Sichowie. Na zdjęciu: postęp w budowie nowego kościoła jest widoczny, 4 lata temu staliśmy na fundamentach, a teraz za nami wysoka wieża kościoła, ale żeby zakończyć to dzieło, dużo jeszcze potrzeba...

 

1. Wczasy w Ustroniu Morskim w DW "Gwarek" (w tle) w dniach 15-27 czerwca 2014 r.

Emeryci na wczasach w Jarosławcu 27.06. - 9.07.2015 r.

Wycieczka emerytów do Czech- Morawski Kras i Wiednia  w dniach 17-19 sierpnia 2016 r.

Wczasy emerytów w Pobierowie – DW "Opolanin" 18 – 30   czerwca 2017 r.