Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Suszcu

Treść


Parafia pw. św. Stanisława w Suszcu

Suszecki kościół istniał już w 1326 roku. Z tego roku zachowała się informacja sporządzona przez ks. Andrzeja de Verulisa, który spisał parafie dekanatu oświęcimskiego zobowiązane do płacenia świętopietrza.

W połowie XVI stulecia, gdy właścicielem ziemi pszczyńskiej był Karol Promnic – ewangelik, zgodnie z zasadą „czyja władza, tego religia” wszyscy mieszkańcy Suszca byli luteranami. Dopiero po wojnie trzydziestoletniej w 1654 roku kościół w Suszcu został trwale przejęty przez katolików.

W 1693 roku główny ołtarz poświęcony był św. Stanisławowi, ale już w 1703 roku znajdowały się w nim obrazy apostołów Filipa i Jakuba. Lewy ołtarz poświęcony był św. Barbarze, a prawy Matce Bożej. 22 maja 1770 roku wybucha pożar, w którym płonie doszczętnie kościół.

Nowy kościół zakończono budować w 1804 roku. Ołtarz główny znów był poświęcony patronowi parafii – św. Stanisławowi, a trzy boczne ołtarze przedstawiały: Najświętszą Marię Pannę, św. Jana Nepomucena oraz św. Antoniego z Padwy. Niestety kościół ponownie spłonął w 1895 roku. Odbudowano go w 1898 roku w stylu neogotyckim.

Dawny wystrój kościoła przed Soborem Watykańskim II

W czasie II wojny światowej zniszczona zostaje wieża kościoła. Wieżę odbudowano po wojnie w 1947 roku.

Obecnie proboszczem parafii jest ks. Dariusz Grodoń.

 


Kościół parafialny pw. św. Stanisława w Suszcu


Kościół parafialny pw. św. Stanisława w Suszcu


Kościół parafialny pw. św. Stanisława w Suszcu


Kościół parafialny pw. św. Stanisława w Suszcu

 

Zdjęcia

2239555