Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zespoły Muzyczne w Gminie Suszec

Treść


Zespół Śpiewaczy "Radostowianki"

Zespół powstał we wrześniu 1980 roku. Od początku do 2017 roku kierownikiem artystycznym była Jadwiga Masny, obecnie zespół działa pod dyrekcją Haliny Gryszko. „Radostowianki” tworzy 12 kobiet w wieku 18-84 lata.

Zespół „Radostowianki” posiada w swoim repertuarze około 250 pieśni ludowych. Członkinie zespołu na scenie prezentują strój, który nosiły mężatki na Ziemi Pszczyńskiej na początku XX w. Od wielu lat zespół bierze udział w licznych konkursach folklorystycznych, na których zdobywa nagrody. W 2001 roku Radio Katowice zorganizowało audycję poświęconą zespołowi, z kolei TVP w 2005 roku wyemitowała program o ich dokonaniach. W 2015 roku zespół nagrał starą maryjną pieśń kościelną, która stanowi tło dla ekspozycji starych książeczek do nabożeństwa w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Regionalny Zespół Śpiewaczy „Radostowianki” ma na swoim koncie nagranie płyty pt.: „Jak jo byda syna miała”. Zapisane na niej pieśni mają charakter a capella. Utwory utrzymane są w konwencji folklorystyczno-etnicznej.


 

Zespół Śpiewaczy "Mizerowianki"

„Mizerowianki” powstały w marcu 1990 roku. Pierwszą kierowniczką zespołu została Rozalia Kubiczek, później tą funkcję pełnili: Maria Jarczyk, Marek Kukla, Barbara Garus, a obecnie Halina Gryszko. Zespół tworzy 8 pań w wieku 35-86 lat.

W swoim repertuarze „Mizerowianki” mają opracowane około 200 pieśni, skeczów i monologów o charakterze ludowym. W 2000 roku zespół wziął udział w nagraniu audycji Radia Katowice „Po naszemu czyli po śląsku”, a także zaprezentował się w programie „Babie lato” na antenie TVP Katowice.

Z okazji 20-lecia, zespół nagrał płytę ze śląskimi pieśniami tanecznymi pt.: „Tańce śląskie”. Ponadto zespół uczestniczył w nagraniach płyty „Na suszeckij wieży” – pieśni ludowe Ziemi Pszczyńskiej , będącej częścią śpiewnika z blisko 1200 utworami pt.: „Koło mego łokiyneczka. Pieśni ludowe Ziemi Pszczyńskiej ze zbiorów rękopiśmienniczych Mariana Cieśli pod redakcją Joanny Glenc”.


 

Zespół Śpiewaczy "Pogodna Jesień"

Zespół powstał w 1995 roku początkowo jako chór. Kierownikiem zespołu został Marian Cieśla – nauczyciel muzyki, folklorysta i zbieracz pieśni ludowych na terenie województwa śląskiego. Kolejnymi dyrygentkami były Aniela Kudrzik i Barbara Garus obecnie zespół prowadzi Halina Gryszko. W „Pogodnej Jesieni” śpiewa 15 osób w wieku 55-87 lat.

Zespół występuje na imprezach o charakterze lokalnym, powiatowym i wojewódzkim. 3 razy był gościem na koncercie w partnerskiej gminie Novot’ na Słowacji, a 4 -krotnie w Katedrze Lwowskiej we Lwowie.

Zespół Śpiewaczy „Pogodna Jesień” nagrał następujące płyty z pieśniami ludowymi: w 2002 roku „Jak ze Susca powandruję”, na której znalazło się 27 pieśni ze zbiorów M. Cieśli, w 2004 roku „Kolędy i pastorałki”, a w 2009 roku płytę „Przoć i błoznować” z pieśniami miłosnymi i zalotnymi. Zespół uczestniczył również w nagraniach płyty „Na suszeckij wieży” – pieśni ludowe Ziemi Pszczyńskiej, będącej częścią śpiewnika z blisko 1200 utworami pt.: „Koło mego łokiyneczka. Pieśni ludowe Ziemi Pszczyńskiej ze zbiorów rękopiśmiennych Mariana Cieśli pod redakcją Joanny Glenc”.


 

Chór Canticum Novum

Chór „Canticum Novum” powstał w 2017 roku. Dyryguje mu Szymon Cichoń (I dyrygent) i Barbara Cichoń (II dyrygent). Zespół nawiązuje do tradycji chóru „Cantium” założonego w 2002 roku przy parafii św. Stanisława w Suszcu. Chórowi patronuje obecnie Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu.

Repertuar chóru jest przekrojowy: od chorału do współczesnych współbrzmień w utworach religijnych i świeckich. Ponadto chór wykonuje również pieśni obejmujące folklor śląski oraz pieśni patriotyczne.

Chór jako członek Międzynarodowej Federacji Chórów „Pueri Cantores” koncertował reprezentując Polskę i Gminę Suszec podczas międzynarodowych koncertów tej federacji: w Barcelonie i Florencji oraz kongresów w Rzeszowie, Lublinie i Krakowie.


 

2331054