Przejdź do treści
Suszec 2
Przejdź do stopki

Strona w budowie!

Aktualności

Aktualności

Treść

  1. Dwa rodzaje biletu na jednej karcie

Wykorzystując jedną kartę spersonalizowaną (ze zdjęciem) pasażer może korzystać zarówno z biletu okresowego (tygodniowy, dwutygodniowy, miesięczny) jak i z biletu jednorazowego. Tak więc może posługiwać się dwoma biletami na jednej karcie. Wówczas działa ona także jako spersonalizowana e-portmonetka. W tym przypadku oba bilety istniejące na karcie można doładować nie tylko w punktach doładowań i siedzibie MZK, ale także można to zrobić za pośrednictwem internetu korzystając ze strony: e-biletmzkjastrzebie.com. Należy założyć konto i podać numer karty. Informacja o doładowanych środkach pojawi się na e-karcie od 3 do 6 godzin po doładowaniu.

Co ważne, w przypadku doładowań internetowych wymagana jest aktywacja środków w autobusie (przeniesienie środków na kartę). Jak to zrobić.

- Używamy do tego celu kasownika z kieszenią (co najmniej jeden jest w każdym autobusie)

- Dwukrotnie wcisnąć przycisk „i” na kasowniku i wkładamy kartę do kieszeni

- Wyświetla się komunikat: „PRZENIESIONO JEDNĄ TRANSAKCJĘ”.

- Aktywując dwa bilety na jednej karcie, zarówno okresowy jak i jednorazowy – e-portmonetkę,   

  czynność aktywacji należy przeprowadzić dwukrotnie. 

- Możemy już korzystać z e-biletu, a przykładając go do kasownika (każdego typu) pojawia się  

  komunikat: „ZAREJESTROWANO”.

 

  1. Minimalna kwota na karcie wynosi 6 zł

Korzystając z e-biletu typu elektroniczna portmonetka system pobiera opłatę maksymalną – wystarczającą do dokończenia całej trasy. Na liniach MZK najdroższy przejazd kosztuje 6 zł (powyżej 18 przystanków) i dla własnego bezpieczeństwa warto taką kwotę posiadać na karcie. Oczywiście jeśli wysiądziemy wcześniej powinniśmy zapłacić mniej, pod warunkiem, że przyłożymy kartę do kasownika przy wysiadaniu.  Jeśli to zrobimy na wyświetlaczu pojawi się kwota środków dostępnych na karcie, po zwróceniu środków za niewykorzystane przystanki.

Przykład:

- Pasażer wsiada na pierwszym przystanku linii przejeżdżającej przez ponad 18 przystanków.     

  Kasownik przy wejściu pobierze 6 zł.

- Osoba ta wysiada na 7 przystanku i przykłada kartę do kasownika – system zwraca 2,80 zł. Koszt przejazdu - 3,20 zł zgodnie z cennikiem.

- W wariancie drugim, pasażer nie przykłada kart do czytnika przy wysiadaniu i płaci 6 zł.  

Jeśli na e-karcie nie znajduje się kwota gwarantująca przejechanie całej trasy, bilet nie zostanie

skasowany - środki nie zostaną pobrane. W przypadku kontroli pasażer naraża się na mandat.

Środki na karcie są ważne 3 lata od ostatniego doładowania.

 

  1. Korzystając z jednej karty można zapłacić jednorazowo nawet za 15 osób.

W tym celu przed każdym dodatkowym skasowaniem wciskamy „U” lub „N” na kasowniku (przejazd normalny bądź ulgowy) w zależności od uprawnień pasażerów.

Przy wysiadaniu wystarczy przyłożyć e-kartę do kasownika tylko raz, nie naciskając żadnego przycisku. Wówczas zwrócone zostaną wszystkie niewykorzystane środki, za wszystkie skasowane bilety.

 

  1. Jak sprawdzić stan konta na karcie?

Przed przyłożeniem karty do kasownika należy przytrzymać ikonkę „i”. Wyświetlacz poinformuje o wysokości środków do wykorzystania.

 

  1. Karta Jastrzębianina bez doładowania

Karta Jastrzębianina jest e-biletem bezpłatnym uprawniającym uczniów i studentów (mieszkańców Jastrzębia-Zdroju) do darmowych przejazdów w granicach miasta. Koszty przejazdu pokrywa miasto. W tym przypadku biletu nie można doładowywać i wykorzystywać jako e-portmonetkę.

 

 

  1. Jak długo jest ważny bilet na komórkę

Bilet na komórkę kup bezpośrednio przed wejściem do autobusu.

Okres ważności biletu wyświetlonego na ekranie telefonu zależy od jego rodzaju, czyli liczby przystanków na jaki został wykupiony.

- bilet do 3 przystanków wyświetla się jako ważny przez 15 minut od zakupu

- od 4 do 7 przystanków - 25 minut

- od 8 do 12 przystanków – 30 minut

- od 13 do 18 przystanków – 40 minut

- powyżej 18 przystanków - 70 minut

 

  1. Nie każdy emeryt ma prawo do ulgi

Emeryt, który nie osiągnął wieku 65 lat zobowiązany jest do posiadania biletu normalnego. W tym przypadku ulga nie obowiązuje. Z ulgi 50-procentowej korzystają osoby wieku 65-70 lat, natomiast starsze podróżują za darmo. Osoby posiadające wspomniane uprawnienia powinny wyrobić odpowiednią e-kartę spersonalizowaną.

 

  1. Aktualizacja kart uczniów i studentów obowiązkowa

Uczniowie i studenci zobowiązani są do cyklicznej aktualizacji ulgi. Uczniowie z Jastrzębia z kolei do aktualizacji Kart Jastrzębianina upoważniających do przejazdów bezpłatnych.

Uczniowie powinni raz w roku - do końca września - zgłosić się do punktu obsługi MZK z ważną legitymacją podbitą na kolejny rok szkolny (BOK w siedzibie głównej przy ul. Przemysłowej, przy ul. Piłsudskiego w Jastrzębiu – Mała Galeria oraz w Wodzisławiu – Galeria Karuzela).

Studenci powinni to zrobić dwukrotnie – do końca marca i do końca października. 

1258992