Przejdź do treści
Suszec 2
Przejdź do stopki

Menu

Aktualności

Aktualności

Treść

Budowa chodnika lub ścieżki rowerowej łączącej Kryry i Mizerów w ciągu krętej i niebezpiecznej ul. Wyzwolenia była od lat jednym z głównych postulatów mieszkańców obu miejscowości. Była też przedmiotem starań i zabiegów władz gminy Suszec oraz radnych powiatowych poprzedniej i obecnej kadencji, ulica Wyzwolenia jest bowiem drogą powiatową.

W latach 2022-2024 opracowana została stosowna dokumentacja projektowa w zakresie budowy drogi dla pieszych i rowerów pomiędzy ul. Pocztową w Kryrach, a ul. Lipki w Mizerowie. W ubiegłym roku Powiat Pszczyński (Lider projektu) w partnerstwie z Gminą Suszec złożył wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Zrównoważona mobilność w Powiecie Pszczyńskim”, zaś 25 czerwca 2026 roku Zarząd Województwa Śląskiego rozstrzygnął nabór wniosków w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 – projekt powiatu i gminy został wybrany do dofinansowania!

Link do informacji o naborze:

https://funduszeue.slaskie.pl/web/guest/nabory/lsi/359

Lista projektów wybranych do dofinansowania znajduje się w ostatnim pliku na dole strony. Jak widać do dofinansowania wybrano 16 z 30 złożonych wniosków, tym bardziej cieszy wspólny sukces powiatu i gminy.

Wartość projektu „Zrównoważona mobilność w Powiecie Pszczyńskim” to 6 086 035,03 zł, zaś przyznane dofinansowanie z funduszy europejskich to kwota 5 173 129,78 zł. Roboty realizowane będą w latach 2027-2028.

A co dokładnie kryje się pod tą nieco enigmatyczną nazwą zadania? Poniżej krótki opis projektu zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie.

Przedmiotem projektu:

1) w części za którą odpowiedzialny jest Lider - Powiat Pszczyński jest rozbudowa drogi powiatowej nr 4100S tj. ul. Wyzwolenia w miejscowości Mizerów i Kryry na odcinku od skrzyżowania z ul. Lipki w Mizerowie do skrzyżowania z ul. Pocztową w Kryrach, w zakresie budowy drogi dla pieszych i rowerów. Na długości 894 m powstanie ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3,0 m, wykonana zostanie także przebudowa zjazdów w zakresie pasa drogowego, budowa obiektu mostowego w postaci kładki dla pieszych i rowerzystów na rzece Pszczynce, wykonane zostaną skarpy, zieleńce oraz przebudowa odwodnienia wraz z budową kanalizacji deszczowej jak również przebudowa kolidującej sieci energetycznej oraz teletechnicznej.

2) w części za którą odpowiedzialny jest Partner - Gmina Suszec jest budowa niewielkiego centrum przesiadkowego w rejonie obecnego przystanku przy ul. Lipki w Mizerowie wraz z odcinkiem drogi dla pieszych i rowerów długości 165 m łączącym się ze ścieżką budowaną w ramach przedmiotowego projektu przez Lidera. W ramach centrum przesiadkowego powstanie parking na 5 samochodów w tym 1 dla osoby niepełnosprawnej, a także miejsce odpoczynku podróżnych (w tym rowerzystów) utwardzone kostką betonową wraz z wiatą chroniącą przed deszczem, samoobsługową stacją naprawy rowerów oraz elementami małej architektury jak stoły, ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci.

Realizacja tej tak wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji znacząco poprawi bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów oraz zapewni wygodne i bezpieczne połączenie między obiema miejscowościami.

2745319