Przejdź do treści
Suszec 2
Przejdź do stopki

Aktualności

Aktualności

Treść

W tym roku mija 77 lat od ewakuacji więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, zwanej „Marszem Śmierci”. Trasa marszu prowadziła m.in. przez teren Gminy Suszec w stronę Wodzisławia Śląskiego, skąd ewakuowani więźniowie pociągami byli wywożeni w głąb III Rzeszy. Wielu z nich podczas marszu zmarło z zimna i wycieńczenia, zaś tym, którzy próbowali ucieczki, groziło rozstrzelanie.

24 stycznia tego roku po raz kolejny uczczono pamięć ofiar marszu. Przedstawiciele Gminy Suszec i Powiatu Pszczyńskiego oddali hołd zmarłym podczas Marszu Śmierci, składając kwiaty i zapalając znicze przy zbiorowej mogile w lesie Łęg w Suszcu.

17 stycznia 1945 r. z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau wyruszył „marsz śmierci" do Wodzisławia Śląskiego. W momencie zarządzenia tzw. ewakuacji rozkaz dotyczył aż 56 000 więźniów, mimo że zima 1944/45 była wyjątkowo śnieżna i mroźna. Na trasie marszu zginęło co najmniej 600 osób, znacznie więcej zostało zamordowanych przez Niemców poza drogą przemarszu i w masowych egzekucjach. Badacze szacują, że łącznie podczas marszu zginęło około 15 000 więźniów.

1810050