Przejdź do treści
Suszec 2
Przejdź do stopki

Menu

Aktualności

Treść

Wysokie temperatury powietrza i słoneczna bezdeszczowa pogoda sprawia, że w lasach bardzo szybko wzrasta zagrożenie pożarowe. Na chwilę obecną na terenie powiatu pszczyńskiego, obowiązuje III, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Na razie jeszcze nie ma zakazu wstępu do lasu, ale jeśli sytuacja się nie zmieni, zakaz zapewne zostanie wprowadzony. 

Link do mapki zagrożenia pożarowego lasów

Link do mapki zakazów wstępu do lasów na terenie Polski

W związku z powyższym Komenda Powiatowa PSP w Pszczynie przypomina podstawowe zasady korzystania z lasu oraz zachowania się w lesie uwzględniające jego ochronę przed pożarami oraz podstawowe przepisy regulujące tę materię:

  1. Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 z późn. zm.), której poszczególne artykuły dotyczą odpowiednio:

    1) obowiązków w zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz konsekwencji naruszenia przepisów przeciwpożarowych – art. 3: - osoba fizyczna, osoba prawna, organizacja lub instytucja korzystające ze środowiska, budynku, obiektu lub terenu są obowiązane zabezpieczyć je przed zagrożeniem pożarowym lub innym miejscowym zagrożeniem, - właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, obiektu lub terenu, a także podmioty, o których mowa w ust. 1, ponoszą odpowiedzialność za naruszenie przepisów przeciwpożarowych, w trybie i na zasadach określonych w innych przepisach;

    2) postępowania w wypadku wystąpienia pożaru – art. 9: Kto zauważy pożar, klęskę żywiołową lub inne miejscowe zagrożenie, jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić osoby znajdujące się w strefie zagrożenia oraz: centrum powiadamiania ratunkowego lub jednostkę ochrony przeciwpożarowej albo Policję bądź wójta albo sołtysa.

  2. Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz.U. 2014 nr 0 poz. 1153), której poszczególne artykuły dotyczą odpowiednio:

    1) odpowiedzialności za szkody powstałe w lesie – art. 11:

    2) udostępniania lasu dla ludności – art. 26:

    3) ruchu oraz postoju pojazdów – art. 29,

    4) czynności, których wykonywanie w lesie jest zabronione – art. 30, w tym w szczególności:

    W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: - rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego; - korzystania z otwartego płomienia; - wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. - przepisy ust. 3 nie dotyczą działań i czynności związanych z gospodarką leśną pod warunkiem, że czynności te nie stanowią zagrożenia pożarowego.

  3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. Nr 109, poz. 719), którego odpowiednie zapisy dotyczą:

    1) obowiązku i zasad umieszczania informacji dotyczących zabezpieczenia przeciwpożarowego lasu – par. 39:

    Właściciel lub zarządca lasu umieszcza tablice informacyjne i ostrzegawcze dotyczące zabezpieczenia przeciwpożarowego lasu przy wjazdach do lasów oraz przy parkingach leśnych, w uzgodnieniu z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej;

    2) posługiwania się otwartym ogniem – par. 40:

    W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, w szczególności: a) rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu; b) palenie tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi. Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy czynności związanych z gospodarką leśną oraz wykonywaniem robót budowlanych i eksploatacji kopalin w porozumieniu z właścicielem lub zarządcą lasu.

    Przepisy tego rozporządzenia dotyczą także działań wykonywanych poza obszarami leśnymi mogących stwarzać zagrożenie pożarowe dla lasów, w tym: - ustawiania stert i stogów – par. 42: Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości: [...] od lasów i terenów zalesionych – 100 m. - wypalania pozostałości roślinnych – par. 43: Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione.

  4. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów (Dz. U. z 2006 r. Nr 58, poz. 405 z późn. zm.), które w par. 12 określa zasady wprowadzania okresowego zakazu wstępu do lasu ze względu na zagrożenie pożarowe: Zakaz wstępu do lasu wprowadza się przy 3. stopniu zagrożenia pożarowego, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10%. 

źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie (http://pszczyna.kppsp.gov.pl)

2148600