Aktualności
Treść
HODOWCY BYDŁA OWIEC I KÓZW związku ze stwierdzeniem po raz pierwszy na terenie województwa śląskiego zakażenia wirusem Schmallenberg Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pszczynie poleca wzmóc nadzór właścicielski nad zdrowiem zwierząt z gatunku wrażliwych na zakażenie.
Szczególną uwagę należy zwracać na przemieszczanie zwierząt czy nie pochodzą one z terenów na których pojawił się już wirus tj. Niemiec, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Francji, a ostatnio także Włoch i Luksemburga.
Polecam niezwłocznie zgłaszać wszystkie przypadki poronień i innych wymienionych poniżej objawów u swoich zwierząt lekarzowi weterynarii sprawującemu opiekę nad stadem lub do Powiatowego Inspektora Weterynarii w Pszczynie tel: 32 210 51 66. Jest to obowiązek wynikający z Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Objawy zakażenia wirusem Schmallenberg:
1. U zwierząt dorosłych (objawy utrzymują się kilka dni, często mogą być bardzo słabo wyraźne)
· Gorączka
· Pogorszenie ogólnego stanu zdrowia
· Brak łaknienia
· Spadek produkcji mleka
· Biegunka
· Ronienia
2. Wady rozwojowe u płodów (urodzone w fizjologicznym terminie lub poronione)
· Antygrypoza (wrodzona sztywność stawów)
· Wodogłowie (zwiększenie objętości płynu mózgowo-rdzeniowego w układzie komorowym mózgu)
· Tyłozgryz (Branchygnathia inferior)
· Ankyloza (zesztywnienie stawu powstałe w wyniku choroby lub urazu uszkadzającego powierzchniowe stawowe do tego stopnia, że stają się zdolne do trwałego zrośnięcia się ze sobą)
· Torticollis (kręcz karku- skutek pierwotnych lub wtórnych zmian w obrębie mięśni szyi lub kręgosłupa szyjnego powodujących przymusowe przechylenie głowy i szyi w stronę barku z ewentualnym skręceniem w stronę przeciwną.
· Skolioza (skrzywienie kręgosłupa, zwane często „bocznym skrzywieniem kręgosłupa”. Wbrew tej nazwie, skolioza nie jest jedynie bocznym skrzywieniem, a trójpłaszczyznowym)