Aktualności
Treść
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Pszczynie przypomina o obowiązkach właścicieli i zarządców związanych z utrzymaniem obiektów budowlanych w należytym stanie technicznym.Obowiązkiem właściciela i zarządcy nieruchomości jest utrzymać i użytkować obiekt budowlany zgodnie z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymać go w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej. Realizacja tego obowiązku wiąże się z między innymi z koniecznością dokonywania okresowych kontroli stanu technicznego samego obiektu jak również instalacji z nim związanych.
Zgodnie z art. 62 ustawy Prawo budowlane do obowiązków właścicieli oraz zarządców obiektów budowlanych należy:
- kontrola okresowa, Co najmniej raz w roku, polegająca na sprawdzeniu stanu technicznego budynku w zakresie elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, a także instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska oraz instalacji gazowych i przewodów kominowych przy czym należy zwrócić uwagę, iż z powyższego obowiązku są zwolnieni właściciele jak i zarządcy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego, jak również obiektów, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.
- kontrola okresowa, co najmniej raz na pięć lat, polegająca na sprawdzeniu stanu technicznego budynku w zakresie przydatności do użytkowania, estetyki oraz otoczenia a także sprawdzenie instalacji elektrycznej i piorunochronowej.
- kontrola okresowa, polegająca na sprawdzeniu stanu technicznego obiektu, co najmniej dwa razy w roku, w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2.000m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dach przekraczającej 1.000m2 .
- kontrola bezpiecznego użytkowania obiektu każdorazowo w przypadku wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, w wyniku których następuje uszkodzenia obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
- kontrola okresowa, co najmniej raz na 2 lata lub 4 lata – w zależności od efektywnej nominalnej wydajności – polegająca na sprawdzeniu stanu technicznego kotłów, z uwzględnieniem efektywności energetycznej kotłów oraz ich wielkości dla potrzeb użytkowych.
- kontrola okresowa, co najmniej raz na pięć lat, polegająca na ocenie efektywności energetycznej zastosowanych urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji, ich wielkości w stosunku do wymagań użytkowych o mocy chłodniczej nominalnej większej niż 12 kW.
Opisane powyżej kontrole powinny być dokonywane przez osoby posiadające uprawnienia w odpowiedniej specjalności.
Właściciel lub zarządca obiektu jest obowiązany w trakcie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, o której mowa powyżej, usunąć stwierdzone uszkodzenia lub uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem albo zatrucie gazem.
Właściciele, jak i zarządcy zobowiązani zostali również w przepisach ustawy Prawo budowlane do prowadzenia książki obiektu budowlanego dla każdego budynku oraz obiektu budowlanego nie będącego budynkiem, którego projekt budowlany jest objęty obowiązkiem sprawdzenia. Do książki obiektu budowlanego, należy dołączyć dokumentację projektową, protokoły z kontroli obiektu budowlanego, oceny i ekspertyzy techniczne oraz świadectwo charakterystyki energetycznej.
Obowiązek prowadzenia książki obiektu budowlanego nie obejmuje właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych jednorodzinnych, obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego letniskowego oraz obiektów, które zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie wykonywanie obowiązku przeprowadzenia kontroli obiektu jak również nie spełnienie obowiązku prowadzenia książki kontroli obiektu budowlanego stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny zgodnie z art. 93 ustawy Prawo budowlane.
Opisane powyżej obowiązki (z przytoczonymi wyjątkami) dotyczą również właścicieli budynków jednorodzinnych.