Aktualności

Treść

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej z dnia 23 lutego 2009 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2009 r. oraz Obwieszczeniem Wojewody Śląskiego z dnia 17 marca 2009 r. o kwalifikacji wojskowej w 2009 roku - w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 czerwca 2009 r. przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa mężczyzn urodzonych w 1990 r.

Pojęcie „kwalifikacji wojskowej” wprowadziła nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP w miejsce dotychczasowego „poboru” (weszła w życie 11.02.2009 r.). W czasie prowadzenia kwalifikacji wojskowej realizowane będą następujące przedsięwzięcia: założenie ewidencji wojskowej, orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz wydanie osobom podlegającym stawiennictwu do kwalifikacji wojskowych dokumentów osobistych (książeczek wojskowych).
Ustawa gwarantuje obywatelom uregulowanie stosunku do służby wojskowej przez przeniesienie ich do rezerwy bez odbywania czynnej służby wojskowej. Wszystkie osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej zostaną skierowane do właściwej komisji lekarskiej w celu określenia ich zdolności do czynnej służby wojskowej i przeniesione z mocy prawa do rezerwy - po uprawomocnieniu się decyzji administracyjnej (orzeczenia komisji lekarskiej).
Przeniesienie do rezerwy następuje z urzędu i nie wymaga osobistego udziału przy dokonywaniu tej czynności zainteresowanej osoby. Potwierdzenie faktu przeniesienia do rezerwy następuje w formie wpisu zamieszczonego w książeczce wojskowej (wydania stosownego zaświadczenia) w przypadku stawienia się tej osoby do wojskowego komendanta uzupełnień.
Przepis ten będzie stosowany odpowiednio do osób, które dotychczas podlegały obowiązkowi stawienia się do poboru, ale nie zostały powołane do odbycia zasadniczej służby wojskowej (tzn. nie odebrały kart powołania).
Oznacza to, że wszyscy mężczyźni bez względu na rok urodzenia, którzy mają orzeczoną zdolność do służby wojskowej, z mocy ustawy zostaną przeniesieni do rezerwy bez odbycia służby wojskowej.
Natomiast osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do poboru, które dotychczas nie mieli orzeczonej zdolności do służby wojskowej (z różnych przyczyn nie stawili się do poboru), wojskowi komendanci uzupełnień będą kierowali do kwalifikacji wojskowej lub wojskowej komisji lekarskiej. Następnie osoby te zostaną przeniesione do rezerwy.
Wojskowi komendaci uzupełnień zostali zobowiązani do uregulowania stosunku do służby wojskowej wszystkim zainteresowanym, którzy zgłoszą się w tej sprawie.
Osoby zainteresowane przeniesieniem do rezerwy mogą zgłaszać się do właściwej terytorialnie WKU w celu uzyskania wpisu do książeczki wojskowej (wydania zaświadczenia) o przeniesieniu do rezerwy. Właściwą terytorialnie Wojskową Komendą Uzupełnień jest WKU w miejscu stałego zameldowania lub zameldowania tymczasowego dłuższego niż 3 miesiące (w takim przypadku właściwe WKU przesyła dokumenty do WKU tymczasowego zameldowania).
Reasumując nowelizacja ta gwarantuje wszystkim obywatelom, którzy spełnili obowiązek stawienia się do poboru lub spełnią obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej możliwość przeniesienia do rezerwy bez odbywania zasadniczej służby wojskowej czy przeszkolenia wojskowego w przypadku absolwentów studiów wyższych.

Dla mężczyzn z terenu Gminy Suszec kwalifikacja wojskowa będzie się odbywać w dniach od 6 do 11 maja 2009 r. w lokalu w Pszczynie ul. 3 Maja 10.

Do kwalifikacji wojskowej powinni się stawić mężczyźni:
1) urodzeni w 1990 roku,
2) urodzeni w latach 1985—1989, którzy nie posiadają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej,
3) urodzeni w roku 1989 i latach wcześniejszych, którzy:
- zostali uznani przez powiatowe komisje lekarskie ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
- zostali uznani, ze względu na stan zdrowia, za zdolnych do czynnej służby wojskowej i złożyli w trybie art. 28 ust. 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, jeżeli nie zostali przeniesieni do rezerwy.

Do kwalifikacji wojskowej wzywa się także kobiety:
1) urodzone w latach 1981—1990, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2008/2009 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków,
2) posiadające zgodę rektora wyższej szkoły morskiej na odbywanie zajęć wojskowych w tej szkole, jeżeli wystąpią z wnioskiem o skierowanie ich do powiatowej komisji lekarskiej
— o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 maja 2006 r. w sprawie poddania kobiet obowiązkowi stawienia się do poboru (Dz. U. Nr 95, poz. 660).

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się również osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

Opracowała:
E. Mikołajec