Aktualności
Treść
W tym roku mija 80 lat od ewakuacji więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, zwanej „Marszem Śmierci”. Trasa marszu prowadziła m.in. przez teren Gminy Suszec w stronę Wodzisławia Śląskiego, skąd ewakuowani więźniowie pociągami byli wywożeni w głąb III Rzeszy. Wielu z nich podczas marszu zmarło z zimna i wycieńczenia, zaś tym, którzy próbowali ucieczki, groziło rozstrzelanie.
17 stycznia tego roku po raz kolejny uczczono pamięć ofiar marszu. Przedstawiciele Gminy Suszec i Powiatu Pszczyńskiego, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, lokalnych stowarzyszeń, organizacji, służb mundurowych, uczniowie i nauczyciele naszych szkół oraz mieszkańcy gminy oddali hołd zmarłym podczas Marszu Śmierci, składając kwiaty i zapalając znicze przy zbiorowej mogile w lesie Łęg w Suszcu.
Od 17 do 21 stycznia 1945 roku wyprowadzono z KL Auschwitz i jego podobozów około 56 tys. więźniów. Dla wielu marsz był symbolem nadziei na wolność, ale dla tysięcy stał się wyrokiem śmierci. Podczas ewakuacji zginęło nawet 15 tysięcy osób - z wycieńczenia, wychłodzenia lub wskutek egzekucji.
W Szkole Podstawowej w Rudziczce odbyła się okolicznościowa akademia ku czci pamięci wszystkich ofiar. Przez tę miejscowość, bezpośrednio obok budynku dawnej szkoły prowadziła trasa Marszu Śmierci. Pamięć mieszkańców o tych wydarzeniach spowodowała, że Szkole Podstawowej w Rudziczce nadano imię Bohaterów Oświęcimskich.