Aktualności

Treść

Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu serdecznie zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w niezwykłym wydarzeniu, jakim jest Polisensoryczna Wystawa Malarstwa Polskich Mistrzów.

Wystawa rozpocznie się 15 października dwoma wydarzeniami: warsztatowymi lekcjami muzealnymi dla dzieci i młodzieży oraz wernisażem połączonym z multimedialną prelekcją dla dorosłych. Wystawa obejmować będzie 5 kategorii tematycznych: pejzaże, portrety, martwą naturę, architekturę sakralną i świecką oraz sceny batalistyczne. W obrębie każdej kategorii znajdą się dzieła sztuki o różnych stylach oraz wykonane różnymi technikami plastycznymi. Wystawę będzie można zwiedzać z wykorzystaniem urządzeń mobilnych – telefonów komórkowych, tabletów i smartfonów. Przy obrazach bowiem będą umieszczone qr-cody, które odsyłać będą do opisów obrazów – zdjęć, tekstów i plików dźwiękowych.

Specjalnie dla dzieci i młodzieży zaplanowane są na ten dzień lekcje muzealne w formie warsztatów artystycznych, podczas których młodzi uczestniczy i uczestniczki zapoznają się z dziełami znanych malarzy m.in. Rafała Malczewskiego, Ireny Weiss czy Karola Kossaka na różnych płaszczyznach i za pomocą różnorodnych doświadczeń zmysłowych - nie tylko wzroku, ale także słuchu, węchu, czy smaku, oraz z wykorzystaniem nowych technologii i urządzeń mobilnych. Będzie to też okazja do rozwijania własnych umiejętności twórczych i kreatywności, a każde dziecko, które weźmie udział
w lekcji, będzie mogło też wziąć udział w konkursie artystycznym. Warsztaty odbędą się w 3 grupach wiekowych, o godz. 10:00, 11:30 i 13:00. Z racji ograniczonej ilości miejsc i podziału na grupy wiekowe na warsztaty obowiązują zapisy w biurze GOK!

Główne atrakcje dla dorosłych odbiorców zaplanowane są na godzinę 18:00. Podczas wernisażu odbędzie się multimedialna prelekcja, wykorzystująca nie tylko obraz, ale także dźwięk do zapoznania odbiorców ze specyfiką prezentowanych dzieł sztuki. Po wernisażu wystawy i polisensorycznym zwiedzaniu odbędą się warsztaty malarskie.

Wstęp na warsztaty i wernisaż jest bezpłatny.

Wystawę będzie można zwiedzać od 15 do 21 października w Galerii OKO Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu, ul. Ogrodowa 22. Zapisy i informacje można uzyskać u Pani Agnieszki Zielonki-Mitury, tel. 32 212 44 91 wew. 21, e-mail: aga@kulturasuszec.pl.

 

Wernisaż odbywa się w ramach projektu realizowanego z programu Kultura Dostępna przez Fundację Wiedzy i Dialogu Społecznego Agere Aude w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Strumieniu, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Suszcu oraz Śląskim Domem Aukcyjnym. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wykaz obrazów:

 

1.      Wacław Taranczewski, Młynki, olej

2.      Wacław Taranczewski, Martwa natura lata 60, pastele, papier

3.      Jan Hrynkowski, Martwa natura z maską, olej na desce

4.      Stanisław Rybkowski, Naczynia z wykopalisk w Kwaczale, 1873 r., ołówek i kredki

5.      Rafał Malczewski, Kwiaty w wazonie, akwarela na podrysowaniu ołówkiem

6.      Roman Sielski, Martwa natura. Zambrowska abstrakcja, olej

7.      Stanisław Kamocki, Autoportret w ujęciu en face, ołówek na papierze

8.      Artur Markowicz, Dwóch mężczyzn siedzących na ławce, ok. 1900 r., węgiel, papier,

9.      Irena Weiss (Aneri), Portret chłopca, 1920 r., olej na tekturze

10.  Jacek Malczewski, Głowa Siostry Artysty Heleny Karczewskiej, ołówek, kredka czerwona

11.  Vlastimil Hofman, Portret pana Potockiego na tle muru stadionu Towarzystwa Sportowego Wisła w Krakowie, 1932 r., olej, płótno

12.  Stanisław Kamocki, Dom w mieście. studium perspektywy, 1898 r., akwarela na papierze

13.  Wojciech Weiss, Widok na Planty z okna pracowni na Podzamczu, 1912 r., akwarela

14.  Stanisław Borysowski, Czerwone dachy z południa Francji, ok. 1938 r., olej na płótnie

15.  Leon Wyczółkowski, Widok na Kościół Mariacki w Krakowie, 1915 r., litografia piórkiem

16.  Irena Weiss (Aneri), Zraniony towarzysz, 1955 r., olej na płótnie

17.  Eugeniusz Geppert, Jeździec na koniu – Oficer na koniu, ołówek, akwarela, karton

18.  Stanisław Kamocki, Grupa piechurów rosyjskich ostrzeliwujących się na skraju lasu oraz na tym samym obrazku Szkic popiersia żołnierza rosyjskiego, 1894 r., ołówek, papier

19.  Stanisław Kamocki, Umundurowanie oficera armii napoleońskie, 1894 r., ołówek, piórko tusz, akwarela

20.  Juliusz Kossak, „Do ataku!- Pan Mohort osłania odwrót brygady Wielhorskiego”, drzeworyt

21.  Irena Weiss (Aneri), Pejzaż z Jastrzębiej Góry, 1936 r., olej na płótnie naklejony na tekturze

22.  Władysław Serafin, Widok na budynki parlamentu w Londynie, pastel

23.  Władysław Serafin, Słoneczniki, akwarela

24.  Leszek Stańko, Pejzaż z szałasem, olej, tektura

25.  Kazimierz Podsadecki, Pejzaż górski, 1960 r., olej