Położenie i historia gminy Suszec

Treść

POŁOŻENIE ORAZ HISTORIA GMINY SUSZEC
..........................

Gmina Suszec leży w województwie śląskim, w powiecie pszczyńskim, około 40 km na południe od Katowic i 7 km na wschód od drogi k Katowice - Wisła .Sąsiadującymi miastami są: Pszczyna i Żory , które łączy ruchliwa droga przebiegająca przez gminę Suszec. Równolegle do niej znajduje się jednotorowa zelektryfikowana linia kolejowa relacji Pszczyna-Żory-Rybnik. Przez południową część gminy przebiega droga Pszczyna-Jastrzębie Zdrój.
Teren gminy Suszec położony jest na styku dwóch okręgów geograficznych: Wysoczyzny Pszczyńskiej i Płaskowyżu Rybnickiego. Granicą okręgów jest wododział Wisły i Odry.

Gminę Suszec, która zajmuje obszar 75 km kwadratowych tworzy 6 wsi: Suszec, Rudziczka, Kryry, Mizerów, Kobielice, Radostowice.
Liczba ludności wynosi 10 500.

NAZWA I HERB

Nazwa Suszec pojawia się w wykazie polskich nazw miejscowości tylko jeden raz. Pochodzi od słowa ,,suchy'', gdyż około 300 lat temu okoliczne tereny były bagnami i mokradłami, a tylko wieś Suszec była nadającym się miejscem do życia i pracy ludzi.

Herbem Suszca od co najmniej końca XVIII w. jest rozłożyste drzewo. Dnia 10 maja 1994 r. Rada Gminy przyjęła herb Suszca w tejże postaci. Jest to również herb całej gminy.

HISTORIA

Data powstania Suszca nie jest znana. Pierwsza wiadomość o istnieniu tej wsi pochodzi z 1326 roku. Rozwój terytorialny wsi nastąpił po zakończeniu wyniszczającej 30-letniej wojny ,nastąpiła odbudowa i powolna rozbudowa wsi. Wsie na terenie gminy Suszec ulokowane były na niemieckim i polskim prawie lokacyjnym.

Kryry i Mizerów (typowe rzędówki) lokowane na prawie niemieckim. Suszec, Rudziczka, Kobielice, Radostowice na prawie polskim (każde gospodarstwo leży osobno ,,przy polu'').W każdej wsi po uwłaszczeniu (początek XIX) pozostały ,,dobra pańskie''. W dobrach tych przeprowadzono melioracje odwadniające zwane ,,kulturami''.

xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /> 

clip_image002.jpg (21.81 Kb)