Aktualności

Treść
Sesja tematycznaWrześniowa sesja różniła się od poprzednich obrad przede wszystkim tematem. W porządku sesji poza uchwałami znalazła się bowiem debata na temat funkcjonowania niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej w Gminie Suszec oraz przedstawienie informacji o stanie zdrowia mieszkańców.
Na obrady zaproszono lekarzy prowadzących swoją działalność na terenie gminy Suszec. W krótkich wystąpieniach informacje na temat funkcjonowania placówki, najczęstszych schorzeń wśród mieszkańców, prowadzonych działań profilaktycznych oraz najpilniejszych potrzeb w zakresie profilaktyki zdrowotnej przedstawili: Eugeniusz Kozubski, kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suszcu, Wojciech Kasiński, kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Remedium” w Suszcu, Jarosław Gumiński, Prywatna Praktyka Rehabilitacyjna oraz Joanna Pitala-Gumińska, Praktyka Stomatologiczna.
W ramach przeciwdziałania chorobom nowotworom i innym schorzeniom, gmina każdego roku wykupuje w ośrodkach zdrowia, określone badania i programy zdrowotne. Na ich realizację przeznaczono w ubiegłym roku ponad 61 tys. zł.
Z przedstawionych przez lekarzy analiz wynika, że najczęstszymi wśród mieszkańców naszej gminy schorzeniami są choroby związane z nadciśnieniem i wysokim poziomem cholesterolu. – To skutek złych nawyków żywieniowych: tłustej i obfitej kuchni, małej ilości sportu oraz zbyt dużych ilości spożywanego alkoholu i palenia papierosów – mówił lek. med. Eugeniusz Kozubski. – Kolejną dużą grupę stanowią schorzenia serca oraz cukrzyca. Spadła natomiast liczba chorób związanych z brudem, czyli żółtaczki i salmonelli.
- W ubiegłym roku u 35 naszych pacjentów wykryto nowotwory – mówił lek med. Wojciech Krasiński, który następnie zaprosił wszystkich mężczyzn na bezpłatne badania poziomu PSA mające na celu wczesne wykrycie raka prostaty. Badania są finansowane z budżetu gminy i zostaną przeprowadzone w połowie października.
Strategia rozwiązywania problemów społecznych
Na poprzedniej sesji uchwalono Strategię Rozwoju Gminy Suszec na lata 2007-2022 w celu uporządkowania i zhierarchizowania działań służących rozwojowi gminy Suszec. Kolejnym zadaniem własnym gminy było opracowanie gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych. Program został opracowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej i obejmuje lata 2007-2013. Jego dążeniem jest zdiagnozowanie problemów społecznych oraz planowanie efektywnych działań w celu rozwiązywania stale narastających problemów społecznych.
Wybory ławników
W związku z upływem kadencji ławników, Rada Gminy wybrała nowe osoby do orzekania w Sądzie Okręgowym w Katowicach oraz w Sądzie Rejonowym w Pszczynie. Wybory były tajne, a radni głosowali poprzez postawienie znaku „X” obok nazwiska kandydata. Zgłosiło się w sumie 13 osób, a każdy z nich musiał spełnić szereg warunków: nie mógł być karany, musiał cieszyć się nieposzlakowaną opinią itp.
Ławnikami sądowymi Sądu Rejonowego w Pszczynie zostali wybrani: Danuta Lazar i Kornelia Tchorz. W tym samym sądzie sprawy z zakresu prawa pracy będą orzekać: Edward Duraj i Edward Malewicz. Natomiast ławnikami w Sądzie Okręgowym w Katowicach zostali: Florian Lala, Jolanta Morcinek, Aleksandra Pastuszka i Marianna Zagrodnik.