Aktualności

Treść

Służba zastępcza


Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o służbie zastępczej (Dz. U. z 2003 r. Nr 223, poz. 2217 z późn. zm.).
Ustawa określa zasady przeznaczania do służby zastępczej, kierowania do jej odbycia oraz odbywania służby zastępczej przez podlegających obowiązkowi służby wojskowej, którym przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie pozwalają na pełnienie tej służby.

Na czym polega służba zastępcza?
Służba zastępcza polega na wykonywaniu prac na rzecz:
 ochrony środowiska,
 ochrony przeciwpożarowej,
 ochrony zdrowia,
 pomocy społecznej,
 opieki nad osobami niepełnosprawnymi albo bezdomnymi oraz
 na rzecz administracji publicznej i wymiaru sprawiedliwości.
Służbę zastępczą odbywa się w państwowych i samorządowych jednostkach organizacyjnych, publicznych zakładach opieki zdrowotnej oraz w organizacjach pożytku publicznego.
Na terenie gminy Suszec zgodę ministra właściwego do spraw pracy na odbywanie służby zastępczej przez poborowych posiada Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Suszcu ul. Ogrodowa 2.
Służba zastępcza trwa 18 miesięcy, a dla absolwentów szkół wyższych – 6 miesięcy.

Przeznaczenie do służby zastępczej – podstawowe informacje dla poborowych
Poborowy, który został, na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 z późn. zm.), przeznaczony do odbycia zasadniczej służby wojskowej albo przeszkolenia wojskowego, może złożyć wniosek o przeznaczenie go do służby zastępczej. Wniosek o przeznaczenie do służby zastępczej poborowy składa na piśmie do Komisji Wojewódzkiej do spraw Służby Zastępczej w Katowicach, za pośrednictwem Wojskowego Komendanta Uzupełnień właściwego ze względu na miejsce zamieszkania poborowego, najpóźniej w dniu doręczenia karty powołania do odbycia służby wojskowej.
Zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o służbie zastępczej, przedmiotowy wniosek powinien w szczególności zawierać:
1) oświadczenie o wyznawanych przekonaniach religijnych,
2) wskazanie w wyznawanej doktrynie religijnej podstawy wyłączającej możliwość odbywania służby wojskowej oraz wykazać rzeczywiste związki z wyznawaną doktryną religijną lub wskazać wyznawane zasady moralne, które pozostają w sprzeczności z obowiązkami żołnierza odbywającego służbę wojskową.
Wojskowy Komendant Uzupełnień przesyła wniosek w terminie 3 dni do Komisji Wojewódzkiej do spraw Służby Zastępczej w Katowicach, która zobowiązana jest do wydania orzeczenia w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku.
Komisja Wojewódzka rozpatruje wniosek poborowego w jego obecności w terminie i miejscu określonym przez przewodniczącego komisji.
Poborowemu i Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień przysługuje w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia komisji wojewódzkiej, odwołanie do komisji do spraw służby zastępczej, powołanej przez ministra właściwego do spraw pracy.

Podmiot – warunki przyjęcia poborowego do odbycia służby zastępczej
Pracodawca zainteresowany w/w formą zatrudnienia składa udokumentowany wniosek o wyrażenie zgody na odbywanie służby zastępczej przez poborowych do Ministra Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie ul. Nowogrodzka 1/3/5. Wzór wniosku i innych dokumentów znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach www.wup-katowice.pl w menu głównym Służba zastępcza.
Po otrzymaniu pozytywnej decyzji podmiot może wystąpić do Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach ul. Powstańców 41a z ofertą przyjęcia poborowych na określone stanowiska. Dyrektor WUP w Katowicach skieruje poborowych do odbycia służby oraz zostanie zawarta umowa o wykonywanie pracy przez poborowego.
Podmiot, do którego stawił się poborowy w celu odbywania służby zastępczej jest obowiązany przyjąć go i zapewnić mu warunki wykonywania pracy określonej w umowie.
Obowiązkiem pracodawcy, u którego odbywana jest służba jest zapewnienie poborowemu m.in.:
₋ świadczenia pieniężnego w kwocie 640 zł miesięcznie, przy czym podmiotowi przysługuje zwrot wypłaconego świadczenia,
₋ uprawnień wynikających z ustawy o służbie zastępczej (art. 9, 23, 26, 27, 28) - tekst ustawy dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.suszec.iap.pl w zakładce Ogłoszenia.
Od kwoty świadczenia odprowadzane są składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne, na zasadach obowiązujących w systemie powszechnym. Natomiast świadczenie pieniężne jest wolne od podatku dochodowego.

Dodatkowe informacje na temat służby zastępczej można uzyskać w biurze zarządzania kryzysowego i spraw wojskowych Urzędu Gminy Suszec ul. Lipowa 1, I piętro pok. nr 8, tel. 032 4493063.

Opracowała:
E. Mikołajec