Aktualności

Treść

Uwaga rolnicy chcący uzyskać rekompensatę za niepotrzebną kwotę mleczną! Wnioski w tej sprawie będzie można składać tylko od 1 do 15 września. Potrzebne są do tego specjalne formularze opracowane i udostępnione przez Agencję Rynku Rolnego.
Pamiętajmy jednak, że w zamian za rekompensatę dostawca zobowiązuje się do zaprzestania produkcji oraz wprowadzania do obrotu mleka lub przetworów mlecznych i zrzeka się prawa do indywidualnej ilości referencyjnej, która jest jego własnością.
Uzyskanie rekompensaty jest związane ze spełnieniem odpowiednich warunków:
- Złożenie pisemnego oświadczenia przez producenta, że zrzeka się całości kwoty mlecznej, jaką posiada. Nie może to być jednak kwota większa od określonej w drodze rozporządzenia (mówi się, że maksymalnie będzie można oddać 20 tysięcy litrów).
- Dostawca hurtowy lub bezpośredni musi złożyć pisemne oświadczenie o zaprzestaniu produkcji mleka i wprowadzaniu do obrotu mleka lub przetworów mlecznych od dnia 1 kwietnia roku kwotowego, następującego po roku, w którym złożono wniosek - w tym przypadku 2008 roku. Nasuwa się tutaj pytanie, czy w takim gospodarstwie będzie można utrzymywać krowę mleczną?
- Złożenie pisemnego oświadczenia, w którym dostawca hurtowy lub bezpośredni przez okres 3 lat ( liczonych w tym przypadku od 1 kwietnia 2008 roku) będzie utrzymywać w gospodarstwie pogłowie bydła, owiec lub kóz w liczbie nie większej niż 1,5 i nie mniejszej niż 0,3 sztuki dużej przeliczeniowej na 1 ha trwałych użytków zielonych lub gruntów ornych z uprawą roślin pastewnych z przeznaczeniem na paszę w plonie głównym.
- Złożenie pisemnego oświadczenia, w którym dostawca hurtowy lub bezpośredni zobowiązuje się przez okres minimum 3 lat ( liczonych w tym przypadku od 1 kwietnia 2008 roku) utrzymywać powierzchnię trwałych użytków zielonych lub gruntów ornych z uprawą roślin pastewnych z przeznaczeniem na paszę w plonie głównym, nie mniejszą od tej, którą posiadał w dniu złożenia wniosku o rekompensatę.
Ile rekompensaty?
Wartość rekompensaty będzie zróżnicowana w zależności od województwa, pod uwagę będą brane między innymi średnie ceny skupu mleka oraz wysokość środków finansowych przeznaczonych na ten cel. Kwota pieniężna przyznawana producentowi, będzie iloczynem stawki rekompensaty i wielkości kwoty mlecznej, stanowiącej własność producenta. Rekompensata wypłacana jest w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji. W trzecim roku od przyznania rekompensaty Agencja Rynku Rolnego przeprowadza kontrolę w gospodarstwie, czy zostały spełnione wszystkie warunki wyżej wymienione. Jeżeli w wyniku kontroli, chociaż jedno z zobowiązań nie zostało spełnione, rekompensata przyznana dostawcy podlega zwrotowi.
Iwona Wróbel – Olszak
Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Pszczynie