archiwum

RSS
Informacja z posiedzenia Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów  w dn. 9 listopada 2017 r.

Informacja z posiedzenia Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w dn. 9 listopada 2017 r.

W dn. 9 listopada 2017 r. w Częstochowie odbyło się posiedzenie Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. W jego trakcie dyskutowano m.in. nt. problemu związanego z tym, że gmina -występując w roli organu orzekającego w I instancji w danej sprawie indywidualnej - nie może zaskarżać do sądów administracyjnych decyzji wydawanych w tym zakresie przez samorządowe kolegium odwoławcze. Jest to o tyle kłopotliwe, że decyzje te często wywołują określone skutki dla jst jako właściciela lub też w przypadku spraw dotyczących podatków i opłat lokalnych bezpośrednio wpływają na finanse, jak i majątek gminy. Ponadto Zarząd Związku negatywnie zaopiniował projekt ustawy dotyczącej zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, który przewiduje zmiany uprawnień organów gminy. Zgodnie z nową ustawą gminy będą nadal realizowały zadania związane z dostarczaniem mieszkańcom wody i odprowadzania ścieków, ale jednocześnie nie będą mogły samodzielne ustalać, weryfikować i zatwierdzać taryf opłat za wodę i ścieki (co będzie w kompetencji instytucji rządowej). Zmiany te mogą ograniczyć rozwój inwestycji wodno-kanalizacyjnych, a w konsekwencji również stanowić realne zagrożenie w postaci spadku jakości usług i wzrostu kosztów związanych z usuwaniem skutków awarii sieci oraz niezapewnienia ciągłości dostaw. Podczas posiedzenia omówiono też cele organizowanego z inicjatywy Związku w połowie listopada br. spotkania z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A oraz Oddziałem Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Katowicach. W jego trakcie zostaną przedyskutowane plany dot. rozwoju transportu kolejowego w woj. śląskim w najbliższych latach, a także planowane inwestycje kolejowe w perspektywie po roku 2020. Członkowie Zarządu Związku odnieśli się również do zjawiska wznawiania działalności górniczej na terenach zaniechanej poprzednio eksploatacji górniczej. Stwierdzono, iż na mocy obecnie obowiązujących przepisów samorząd lokalny nie może formułować warunków prowadzenia działalności górniczej z uwzględnieniem lokalnych warunków, co często powoduje negatywne skutki dla przestrzeni gmin górniczych (np. uszkodzenia domów mieszkalnych) w długim okresie czasu i jest bardzo uciążliwe dla wielu mieszkańców.

Kalendarz polowań zbiorowych OHZ Nadleśnictwa Kobiór

OHZ Nadleśnictwa Kobiór podaje do wiadomości kalendarz polowań zbiorowych, które odbędą się między innymi na terenie Gminy Suszec w sezonie łowieckim 2017/2018.

KONCERT MOZART KONTRA SINATRA

KONCERT MOZART KONTRA SINATRA

Koncert Mozart kontra Sinatra stanowi finał projektu „Poszukiwacze Artystycznych Pereł” organizowanego przez Stowarzyszenie Muzyka Świata AKORD z Nowego Sącza oraz Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu. Przez prawie miesiąc czasu młodzież oraz seniorzy z gminy Suszec uczestniczyli w warsztatach muzycznych przygotowujących do wspólnego koncertu z profesjonalnymi muzykami. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć już w najbliższą niedzielę - 12 listopada - w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu podczas finałowego koncertu. Koncert rozpocznie się o godz. 18:00. Na koncert obowiązuje wstęp wolny. Koncert „Mozart kontra Sinatra” odbywa się w ramach 8. Suszeckiej Jesieni Kulturalnej.

Film z gali jubileuszu 25-lecia Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu

W sobotę 28 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu odbyła się Gala z okazji 25-lecia istnienia tejże instytucji. W ramach Gali w Suszcu wystąpiła Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective pod batutą Mateusza Walacha. Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia tutaj.

Bilety na drugi występ  Kabaretu Młodych Panów w Suszcu już dostępne!

Bilety na drugi występ Kabaretu Młodych Panów w Suszcu już dostępne!

W związku z ogromnym zainteresowaniem występem Kabaretu Młodych Panów w Suszcu  z przyjemnością informujemy o  uruchomieniu  sprzedaży nowej puli biletów na drugi występ KMP  w dniu 14 grudnia 2017 r. o godz. 20:30.   Jeżeli czytasz ten tekst, to już jesteś na dobrej drodze do szczęścia - nie jesteś wśród 3% analfabetów w Europie! Mało tego, jesteś krok od wzięcia udziału w najnowszym spektaklu Kabaretu Młodych Panów pt. "BOGOWIE". Ten program pomoże rozwiązać Twoje problemy - sprawi, że zapomnisz o nich nie tylko na dwie godziny. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znikną wszystkie Twoje troski. Kiedy minie ten czas, wszystko będzie zależeć już tylko od Ciebie. Musisz stać się nie tyle kowalem własnego losu, ile BOGIEM własnego życia. Nie pytaj, co Młodzi mogą zrobić dla Ciebie, ale co sam możesz zrobić dla siebie.  Ten spektakl nie załatwi Twoich spraw, ale da Ci wskazówki, da Ci wiarę, da Ci siłę. Chcesz być jak Młody BÓG? Przestań chcieć! Bądź! Pamiętaj, Twoje szczęście jest w Twoich rękach.  “Szczęście nie jest ani dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie”. Erich Fromm Bilety w cenie 60 zł/os. Bilety można zakupić w biurze GOK od pn. do pt. od 8:30 do 19:30, a także przelewem po uprzedniej rezerwacji telefoniczne (32 212 44 91 wew. 21). Rezerwacje są ważne przez 7 dni kalendarzowych, jeśli w tym czasie nie zostanie uregulowana płatność, rezerwacja jest anulowana.

CHCESZ ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM  WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY?

CHCESZ ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY?

Sztab w Suszcu zaprasza w swoje szeregi !   26. Finał WOŚP odbędzie się w dniu 14 stycznia 2018, a jego celem będzie pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków” Jak się zarejestrować ? W tym roku wprowadzono nowe formy zgłaszania się wolontariuszy: ·         rekrutacja online - wolontariusz ma możliwość zgłoszenia się za pomocą strony wolontariusze.wosp.org.pl i samodzielnego uzupełnienia formularza zgłoszeniowego. Osoby niepełnoletnie powinny poprosić opiekuna (rodzica) o pomoc i założenie konta opiekuna wolontariusza. Zgłoszenie do sztabu nie jest jednoznaczne z zostaniem wolontariuszem. Uwaga! Po wysłaniu zgłoszenia musisz udać się do Sztabu aby potwierdzić dane, które zostały wpisane do formularza. Pamiętaj, że każdy Sztab ma ograniczoną liczbę miejsc, zgłoszenie niepotwierdzone może zostać odrzucone.   ·         rekrutacja w sztabie - standardowa, dotychczasowa forma - wolontariusz kontaktuje się ze sztabem i udaje się na spotkanie ze wszystkimi niezbędnymi danymi i swoim zdjęciem:   - należy pobrać  ANKIETĘ WOLONTARIUSZA, wypełnić ją czytelnie (DRUKOWANYMI LITERAMI)  (ankieta dostępna na stronie www.kulturasuszec.pl ) - przygotuj ZDJĘCIE wyłącznie w wersji elektronicznej w rozdzielczości 800x800 pikseli, format jpg. Pamiętaj zdjęcie na identyfikatorze będzie wyglądało dokładnie tak samo jak zdjęcie, które dostarczysz.  Zdjęcie musi być dobrze wykadrowane, jasne, przedstawiające twarz wolontariusza. - wypełnioną ankietę oraz zdjęcie należy złożyć do 23 listopada 2017 r. w biurze GOKu ! Wszelkich informacji udziela p. Katarzyna Krzempek, 32 212 44 91 lub kasia@kulturasuszec.pl Pozdrawiamy  SZTAB SUSZEC

„Nasze Wielkie Historie”

„Nasze Wielkie Historie”

Ciekawe warsztaty, wspólne zbieranie starych historii i tworzenie ogólnopolskiej strony, a na podsumowanie wyjazd do Warszawy – brzmi interesująco? Dołącz do nas! Jeśli masz nie mniej niż 11, a nie więcej niż 25 lat, to dołącz do naszej grupy zbieraczy historii. Chcemy odkryć lokalne tajemnice, zapomniane opowieści i bohaterów, ciekawe miejsca sprzed 100 lat i opowiedzieć o tym w całej Polsce. Chcemy pokazać, że nasza historia też jest ważna! Jak chcemy to zrobić? Co się wydarzy? Przyjdź na spotkanie w suszeckim  GOKu w niedzielę 12 listopada o 10:30. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów to napisz: kasia@kulturasuszec.pl lub zadzwoń: 32 212 44 91 wew. 21.   Wszystkie działania odbywają się w ramach projektu „Nasze Wielkie Historie”, objętego patronatem honorowym Narodowego Centrum Kultury i dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

XIV Turniej Zespołów Ludowych Ziemi Pszczyńskiej im. Mariana Cieśli za nami!

XIV Turniej Zespołów Ludowych Ziemi Pszczyńskiej im. Mariana Cieśli za nami!

W tegorocznym Turnieju Zespołów Ludowych Ziemi Pszczyńskiej im. Mariana Cieśli udział wzięło 13 zespół. Jury w składzie prof. dr hab. Krystyna Turek, dr hab. Joanna Glenc, mgr Alojzy Lysko doceniło wysoki poziom artystyczny wszystkich zaprezentowanych zespołów. Spośród zespołów uczestniczących w Turnieju jury wybrało następujących laureatów: WYNIKI: GRAND PRIX: Zespół Śpiewaczy "Mizerowianie" I MIEJSCE: Zespół Pieśni "Kobiórzanie" II MIEJSCE: Zespół Śpiewaczy "Górzanie" III MIEJSCE: Zespół Śpiewaczy "Talizman" WYRÓŻNIENIE: Zespół Ludowy "Ćwikliczanie"   Wszystkim uczestnikom pięknie gratulujemy i dziękujemy za uczestnictwo. Do zobaczenia za rok !

strony 1 2 3 4 5 6 7